Głaskanie w masażu leczniczym

Głaskanie to najczęściej stosowana technika w masażu leczniczym. Każdy masaż rozpoczynamy i kończymy głaskaniem. W niektórych schorzeniach jest to jedyny chwyt możliwy do wykonania. Działanie głaskania polega na mechanicznym usunięciu złuszczone-go naskórka i wydzieliny gruczołów skóry oraz na przepchnięciu krwi żylnej i chłonki w kierunku dosercowym. Dzięki naprzemiennemu zwężaniu się i rozszerzaniu światła naczyń następuje pobudzenie układu krążenia, ustępuj ązastoje i obrzęki, przyspiesza się wchłanianie krwiaków powstałych na skutek urazów. Ostrożnie wykonane głaskanie na obwodzie ogniska zapalnego prowadzi do polepszenia krążenia krwi i chłonki, współdziała zatem w zwalczaniu stanu zapalnego.

W zależności od siły zastosowanego bodźca głaskanie pobudza lub obniża pobudliwość nerwów czuciowych skóry.

 

Obok funkcji leczniczej głaskanie ma również znaczenie diagnostyczne, gdyż pozwala nam wykryć niektóre zmiany chorobowe w tkankach.

 

Głaskanie w masażu leczniczym wykonuje się od obwodu w kierunku dosercowym (czasem również w kierunku przeciwnym), powtarzając ruch kilkakrotnie. Ręka masażysty posuwa się lekko, miarowo, a dłoń przystosowuje się do zarysów i kształtu masowanego obszaru ciała. Głaskania wykonujemy w tempie 22 – 25 ruchów na minutę.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s