Rozcieranie w masażu klasycznym oraz drenażu limfatycznym

Rozcieranie jest drugą w kolejności techniką stosowaną w masażu klasycznym. Zadaniem rozcierania jest rozdrobnienie i przemieszczenie na obwód wysięków pozapalnych, czy pourazowych krwiaków oraz usunięcie zrostów i zmiękczenie blizn. Jest również jedyną techniką umożliwiającą zlikwidowanie zmian w postaci narośli w tkance kostnej. Charakterystyczne również dla tej techniki jest wytworzenie znacznej ilości ciepła oraz towarzyszące temu zjawisku przekrwienie tkanek masowanych, co ułatwia wchłanianie przemieszczonych drobin. Wskazania lekarskie obejmują stany pourazowe takie jak: stłuczenia, nadwichnięcia, skręcenia, wylewy krwawe, drobne wysięki, zgrubienia torebki stawowej, zmiany w pochewkach ścięgnistych, blizny, zrosty itp. Rozcieranie ułatwia usuwanie kwasu mlekowego, bierze czynny udział przy wyzwalaniu się z tkanek wszystkich metabolitów przemiany materii, ułatwia rozprowadzanie wszelkich substancji po organizmie.

W przypadku, gdy masażysta wykonuje drenaż limfatyczny Wrocław, należy podkreślić, iż rozcieranie wykonywane jest zdecydowanie wolniejszym tempem.

Ze względu na sposób wykonania wyróżniamy rozcieranie:

  1. Koliste. Rozcieranie koliste wykonujemy w drenażu limfa-tycznym i masażu segmentarnym. Polega ono na co najmniej trzykrotnym roztarciu w jednym miejscu (trzy kółeczka). Przy kolejnych kółeczkach wnikamy w coraz głębsze warstwy tkanek (drugie kółeczko wykonujemy mocniej niż pierwsze, trzecie mocniej niż drugie). Po takich trzech kolistych ruchach przepychamy roztarte substancje w kierunku wykonywanego chwytu.

 

  1. Spiralne. Aby zrozumieć sposób wykonania tego rozcierania, wykonajmy proste ćwiczenie. Proszę na kartce papieru narysować sprężynę dowolnej długości o średnicy około 4 cm. Opuszkami palców od drugiego do piątego przesuwamy po narysowanej sprężynie – drodze. Ruch, jaki zostanie wykonany przy pokonywaniu tej drogi, będzie właśnie rozcieraniem spiralnym. Rozcieranie to wykonujemy w masażu klasycznym, izometrycznym, segmentarnym i sportowym.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s